Magna Opera Sacra. Założenia i cele projektu
Cykl Magna Opera Sacra powstał w roku 2015 jako efekt współpracy orkiestry barokowej Arte dei Suonatori z Chórem Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus Humanus. Zrealizowane przez ten zespół wykonanie Oratorium Mesjasz J. F. Haendla w Zielonej Górze spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem liczącej ponad tysiąc osób publiczności. Realizując ujawnione społeczne zapotrzebowanie na duże wydarzenia artystyczne wysokiej rangi organizatorzy powołali do życia cykl koncertowy, w ramach którego prezentowane będą na Ziemi Lubuskiej najwybitniejsze dzieła sakralne epoki baroku i klasycyzmu w wykonaniu czołowych artystów reprezentujących nurt wykonawstwa historycznie poinformowanego w Polsce oraz gości zagranicznych. Publiczność w regionie ma możliwość uczestniczenia w koncertach muzyki dawnej, lecz wykonania największych dzieł sakralnych są rzadkością i budzą ogromne zainteresowanie. Spełniając zapotrzebowanie społeczne cykl wypełni tę repertuarową lukę.Projektowi temu przyświecało kilka idei, które dziś możemy uznać za warte kontynuacji i odróżniające nasze projekty od innych tego typu działań. Chcemy kontynuować nasz projekt opierając się na kilku ważnych zasadach.
I. Pracujemy dla mieszkańców Miasta i Regionu.
Pragniemy prezentować Lubuszanom największe dzieła kantatowo-oratoryjne, jakie powstały na przestrzeni kilkuset lat rozwoju muzyki europejskiej. Nasze doświadczenie pokazuje, że jest ogromne zapotrzebowanie publiczności na takie projekty. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy zniknęły dawne bariery komunikacyjne, wzrosła zamożność społeczeństwa oraz dostępność informacji, każdy meloman może wybrać się do jednego z większych ośrodków kultury, jakie otaczają nasz region. Takie myślenie łatwo może doprowadzić do marginalizacji naszego regionu. Okazuje się, że publiczność chce uczestniczyć w wielkich wydarzeniach, które nie rozgrywają się gdzieś daleko, w tak zwanym „wielkim świecie”, ale chce doświadczać ich u siebie, być niejako ich gospodarzem, częścią tego „wielkiego świata”. Te zdobycze naszej cywilizacji w zakresie łatwości podróżowania i komunikacji można zatem wykorzystać w odwrotny sposób. Lubuszanie nie muszą słuchać wspaniałych artystów w Berlinie, Wrocławiu czy Poznaniu. Ci artyści mogą zagościć u nich.
II. Prezentujemy lubuski potencjał.
Jednym z podstawowych założeń, które chcieliśmy zrealizować przy pierwszym projekcie, było pokazanie, jak ogromny potencjał kulturalny posiadamy. Liczba artystów pochodzących z naszego regionu, a zajmująca się w chwili obecnej wykonawstwem muzyki dawnej jest naprawdę imponująca. Muzycy ci jednak podróżują i koncertują po całym kraju, Europie, a niejednokrotnie na innych kontynentach. Pragniemy, aby wracali czasem tam, skąd pochodzą. Przy wykonaniu oratorium Mesjasz udało się zgromadzić wielu z nich. Zaprezentowali oni światowy poziom artystyczny, który w pełni pokazał, jakim potencjałem dysponujemy.
III. Dbamy o rozwój lubuskich artystów.
Jeśli chcemy prezentować publiczności produkcje na najwyższym poziomie, a jednocześnie promować artystów związanych z naszym regionem, musimy dbać o ich możliwości rozwoju. Nasze projekty mają więc także cel dydaktyczny, który dla nas, uczestników wydarzeń jest niezwykle ważny. Zapraszamy do współpracy artystów najwyższej klasy po to, aby publiczność mogła ich podziwiać, a my uczyć się od nich. Wspólna realizacja tak dużych przedsięwzięć daje możliwości doskonalenia się w każdym aspekcie.
IV. Promujemy Miasto i Region.
Dokładamy starań, aby nasze projekty były przygotowane w najlepszy możliwy sposób zarówno pod względem artystycznym jak i organizacyjnym. Mamy nadzieję, że dzięki temu współpracujący z nami artyści wywiozą ze sobą dobre wspomnienia i przekażą swoje wrażenia podczas koncertów w innych ośrodkach. Dbamy także o stronę medialną projektów. Internet zniósł wiele granic komunikacyjnych. Wykorzystujemy zarówno media społecznościowe, listy mailingowe, jak i projektujemy dedykowane wydarzeniom strony internetowe. Wspierają nas lokalne media – prasa, radio i telewizja. Także dzięki temu nasz ostatni projekt zgromadził tak imponującą liczbę słuchaczy. Doświadczenia te będziemy wykorzystywać przy okazji kolejnych projektów tak, aby o wydarzeniach rozgrywających się u nas było słychać nie tylko w regionie. Zainteresowanie publiczności z takich miast jak Wrocław, Toruń, Poznań czy nawet Warszawa świadczy o tym, że jest to możliwe, a wiadomości biegną daleko w świat niezwykle szybko. Będziemy dumni mogąc dalej promować oraz prezentować region i jego miasta, jako miejsca, które warto odwiedzić szukając wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie.
V. Edukujemy Lubuszan.
Naszym celem jest wypełnianie również istotnej misji edukacyjnej. Kontakt z największymi dziełami europejskich kompozytorów wykonywanymi na żywo pełni taką rolę dla sztuki muzycznej jak wizyty w najlepszych światowych muzeach. Najpiękniej przygotowany album nie może równać się z możliwością bezpośredniego kontaktu z zachowanymi dziełami sztuki. Podobnie nawet najlepsze nagranie nie zastąpi obcowania z muzyką powstającą tu i teraz. Nasze przekonanie o wadze tej misji również oparte jest na doświadczeniach. Na zeszłoroczny koncert przybył autobus z jednej ze szkół muzycznych. Dzięki kontaktom personalnym wiemy, że dla młodzieży i rodziców, którzy przybyli wysłuchać Mesjasza na żywo było to ogromne przeżycie. Poczuwamy zobowiązani wypełniać tę misję edukacyjną nie tylko wobec młodzieży, ale i całej lubuskiej społeczności.Podkreślić pragniemy, że służyć mają temu także przystępne ceny biletów. Nie zamierzamy stworzyć hermetycznej publiczności, adresujemy nasze projekty do wszystkich mieszkańców Miasta i Regionu. Chcemy by nasze koncerty były dostępne dla każdego melomana. Podkreślić należy, że ceny biletów na podobne przedsięwzięcia organizowane w innych ośrodkach są często nawet dwu- lub trzykrotnie wyższe.